Készíts egy verziót Örkény István Leltár című egyperces novellájából kiindulva.
Olvasd el a szöveget, és állj meg egy percre.
Nézz körül a lakásban. Figyeld meg, hol vagy most, és hol leszel még sokáig. Nézd most úgy, mintha először látnád. Nézd úgy, mintha nem a te otthonod lenne. Nézd úgy, mintha mindig is ez vett volna körül. Nézd úgy, mintha üres lenne. Nézd, mintha teli. Miket raktároztál el eddig?
Gondold végig, mi az, amit látsz, és mi az, ami bár ott van, de nem látszik. Milyen dolgokat kellene rögzíteni a legpontosabb leltárba?
Vedd számba azt a 20 dolgot, jelenséget, történést, hangot és érzetet, amit a te otthonod rejt. Milyen történetet mesélnek?
Második feladványunk a Hogylétemről egyperces novellához kapcsolódik.
Olvasd el a szöveget és készítsd el a saját verziódat, egy 2-3 kockából álló képregény formájában! A szöveget bátran változtasd, de tartsd meg tömörségét és zárd egy váratlan fordulattal. A képregény címe legyen a novella címe. Nem baj, ha nem szoktál ilyesmit csinálni, nem a rajztudás számít, egyszerűen csak gondolkodj most képekben!
Állj meg egy percre, és tényleg tedd fel a kérdést, hogy hogy érzed magad. Mi lenne az a kép, ami a legjobban jellemezné az állapotod?
Rugaszkodj el a valóságtól, és keresd meg, hogy tudnád érzékletesen szemléltetni a saját válaszodat. Gondold végig, mitől lesz a legkifejezőbb a képregényed, mi az a néhány vonás, szó vagy képen megragadható apró változtatás, ami érthetővé teszi számunkra, hogy hogy vagy.
Ragadj ceruzát, krétát, ecsetet, és vesd papírra vagy akár monitorra hogylétedet. A 2-3 kockából álló képregényedet fotózd be vagy szerkeszd össze, és egy képként töltsd fel a csoportba #örkényszínház #iramonline #álljunkmegegypercre felirattal.
Most hogy van időnk megfigyelni a körülöttünk és a bennünk lévő jelenségeket, merüljünk el egy apró érdekesség vizsgálatában!
Olvasd el a JELENSÉG című Örkény-egypercest! Állj meg egy percre, és figyeld meg a körülötted zajló mikrojelenségeket, kis történéseket, és válassz egyet, amit valamiért érdekesnek találsz! Akár egy kutató, vizsgáld meg, kísérletezz vele, és jegyezd fel, hogy mi történik! Miért lett fontos most neked ez a jelenség? Találd meg a kicsiben a nagyot!
Készíts egy maximum másfél perces videót! Mutasd be a kiválasztott jelenséget mozgóképpel, hangalámondással vagy felirattal! A videód utolsó mondata ez legyen: Magyarázat nincs. Akár az is lehet, hogy csak ezt az egy, utolsó mondatot fűzöd hozzá a felvételhez.
Nem szükséges, hogy te magad is szerepelj a videón. Ügyelj a személyiségi jogokra, jóváhagyás nélkül ne ossz meg személyes tartalmakat senkiről!
A kész videót töltsd fel a csoportba #örkényszínház #iramonline #álljunkmegegypercre felirattal.
Olvasd el a Legmerészebb álmaink is megvalósíthatók című Örkény-egypercest!
Gondold végig, hogy mi az, amit most nagyon jó lenne csinálni, ahol szeretnél lenni, ami hiányzik, vagy amiről azt képzeled, hogy otthon lehetetlen megtenni. Milyen kalandot élnél át most a legszívesebben? Utaznál? Hegyet másznál? Buliznál? Színházba mennél?
Válassz egyet, amit a legjobban élveznél! Teremtsd meg a lehető leghasonlóbb körülményeket, és készíts egy fotót arról, ahogy otthon megvalósítod az álmod!
Ragadd meg a kívánságod lényegét: milyen elemek fontosak belőle, és ebből mit lehet valamilyen úton otthon is megvalósítani? Hogy lehet a kádadból a Balaton? A lépcsőből a Himalája? A függönyöd mögött színház? Hogy tudod elérni, hogy a vágyott helyen érezd magad?
A kész képet töltsd fel a csoportba #örkényszínház #iramonline #álljunkmegegypercre felirattal!
Olvasd el a Változatok című Örkény-egypercest!
Állj meg egy percre, és gondolkodj el azon, hogy mi az, amit muszáj, vagy amit nem lehet csinálni mostanában. Alkoss ebből egy rövid, lényegre törő mondatot!
Játssz a mondat szavaival és a belőlük kialakítható különböző jelentésekkel, majd rendezd őket találó sorrendbe! Hozd létre a saját egyperces változatod!
A kész alkotást posztold a csoportban VÁLTOZATOK #örkényszínház #iramonline #álljunkmegegypercre felirattal!
Olvasd el Az élet értelme című Örkény-egypercest! Állj meg egy percre, és vedd elő a legnagyobb kérdést!
Most van időnk fontos dolgokon töprengeni, és óhatatlanul többet filozofálunk. Talán a megszokott mindennapjaink felfordulása és az egyedül töltött idő segít a lényeglátásban, más szemmel nézhetünk az életünkre, átértékelhetjük annak részleteit. De mik is az igazán fontos dolgok?
Tartsd meg Örkény novellájának utolsó mondatát, előtte pedig vess fel pár mondatban egy, a paprikakoszorú mibenlétéhez hasonló titokzatos dolgot, amin érdemes lenne elgondolkodnunk! Fogalmazz meg egy kérdést a lényegével kapcsolatban!
Gondolkodtassuk el egymást 🙂
A kész alkotást posztold a csoportban Az élet értelme #örkényszínház #iramonline #álljunkmegegypercre felirattal!
Sok mindent kell most magunktól megoldanunk. Hasznos, inspiráló vagy éppen hasznavehetetlen “receptekbe” és jó tanácsokba botlunk lépten-nyomon, amik meglepően könnyen megvalósíthatónak tűnnek.
Olvasd el az Egy gonddal kevesebb című Örkény-egypercest! Állj meg egy percre, és válassz egy problémát, amit jó lenne, ha az emberek meg tudnának oldani! Lehetetlennek tűnik? Vagy mégsem? Mi a te útmutatód?
Készíts egy pontokba szedett, kis értelmező ábrákkal, piktogrammokkal ellátott egyszerű leírást az általad választott probléma kezeléséről!
A kész alkotást posztold a csoportban Egy gonddal kevesebb #örkényszínház #iramonline #álljunkmegegypercre felirattal!
Az érettségizőket szóló támogatásunk jeléül az eheti feladványunkban egy hivatalos formával játszunk.
Vizsgáld meg Örkény pecsétjét, és csinálj otthon egy sajátot, majd helyezd kontextusba!
Használd a példamondatot, vagy tervezz egyedi pecsétet, és üsd rá valamire, akár egy igazi helyére, akár bárhova, ahol szerinted elkélne egy!
Örökítsd meg a dokumentumot egy fotón!
A kész képet posztold a csoportban Pecsét #örkényszínház #iramonline #álljunkmegegypercre felirattal!
Olvasd el Örkény István Közvélemény-kutatás című novelláját, és tedd fel a saját kérdéseidet! Mik lehetnek most a legfontosabb mutatók? Hogy hogyan érezzük magunkat? Hogy mivel foglalkozunk, miben hiszünk? Vagy te egészen mást kérdeznél? Állj meg egy percre, válts nézőpontot, és töprengj el azon, hogy mi derülne ki ebből az új közvélemény-kutatásból! Milyen válaszokkal tudnád legjobban megragadni a megérzéseidet?
Írj minimum két kérdést, melyekhez kapcsolódóan adj meg legalább három válaszlehetőséget, és összegezd a lehetséges eredményeket, mint Örkény!
A kész szöveget posztold a csoportban Közvélemény-kutatás #örkényszínház #iramonline #álljunkmegegypercre felirattal!
Vége a bezártságnak, Budapest óvatosan, de újra életre kel.
Ennek örömére olvasd el Örkény István Budapest című novelláját, és indulj el egy rövid sétára, bármelyik városban is vagy! Állj meg egy percre, és figyeld meg, mi vesz körül! Mi változott meg? Hogyan indul újra az élet? Hogyan ébred fel a város? Ki nyit ki elsőnek? Mik az első mondatok? És mit írnak először a falakra?
Mutasd be néhány mondatban, ahogy a város feléled, majd az utolsó mondatodban fedezz fel egy új létező vagy elképzelhető feliratot, hasonlóan, mint Örkény!
A kész alkotást posztold a csoportban Budapest #örkényszínház #iramonline #álljunkmegegypercre felirattal!
Olvasd el a Bevégezetlen ragozás című Örkény-egypercest!
Mi az, amit te, vagy ti, vagy mások, esetleg egyvalaki csinál, és érdemes lenne jobban végiggondolni? Mi az, amit többes számban, vagy pont egyedül kéne kipróbálni? Van ami mást jelent így?
Játssz a jelentésekkel, a hangulatokkal, az érzetekkel és a szavakkal! Kezdj el egy számodra izgalmas mondatot ragozni, majd egyszerűen csak állj meg egy percre!
A kész alkotást posztold a csoportban Bevégezetlen ragozás #örkényszínház #iramonline #álljunkmegegypercre felirattal!
Feladványunk Örkény Sóhajnak beillő szózat egy ismeretlen rendeltetésű vasdarabhoz… című novellájához kapcsolódik.
Olvasd el az egypercest, állj meg egy percre, és nézz körül! Vannak tárgyak, dolgok, “pöckök”, amik rejtélyes módon megmaradnak, túlélnek. Mi kell a túléléséhez? Hogy maradhat fenn valami akár századokon át? Miben áll a titka? Mi lehet a története?
Írj egy leíró címet, amiből kiderül, hogy mit tudsz a választott főszereplődről, de hagyd meg a novella kétszavas törzsszövegét: “Túlélsz, pöcök.” Ha nagyon nem hasonlít egy “pöcökre”, akkor nevezd el találóan máshogy. Ha van kedved, a szöveget illusztráld fotóval is!
A kész alkotást posztold a csoportban SÓHAJNAK BEILLŐ SZÓZAT… #örkényszínház #iramonline #álljunkmegegypercre felirattal!
Reméljük, hogy az elmúlt, abszurdnak is nevezhető időszakban örömötöket leltétek Örkény világában, a feladványok megoldásában vagy az alkotások olvasásában, és felvérteztétek magatokat tanulságokkal és optimizmussal!
Ahogy Örkény István mondaná; Nézzünk bizakodva a jövőbe! Arról, hogy ezt pontosan hogyan kellene csinálni, utolsó feladványunkban titeket kérdezünk.
Olvassátok el a NÉZZÜNK BIZAKODVA A JÖVŐBE című novellát, álljatok meg egy percre, és engedjétek szabadjára a fantáziátokat!
Inspirálódjatok a novella címéből vagy a tartalmából, akár csak az egyik szavából, majd készítsetek egy alkotást! A formát most nem kötjük meg, választhattok olyat, ami már ismerős az eddigi feladványokból, vagy kísérletezhettek valami egészen újjal is!
A kész alkotást posztoljátok a csoportban NÉZZÜNK BIZAKODVA A JÖVŐBE #örkényszínház #iramonline #álljunkmegegypercre felirattal!