VÁROSI
SÉTÁK

VÁROSI

SÉTÁK

KÖZBEJÁRÁS –

SZÍNHÁZ- ÉS VÁROSTÖRTÉNETI SÉTA A KULISSZÁK MÖGÖTT

Mi volt az Örkény Színház helyén félezer évvel ezelőtt? Milyen nehézségek során nyerte el mai formáját a Madách téri épület? Milyen tragédiák kísérték a kezdeti színigazgatóváltásokat? És mi minden történik most a zegzugos színházi terekben? A színháztörténeti séta az Örkény előcsarnokából indul. 
 
Mesélők: Görbe Márk művészettörténész és Neudold Juli, az ÖrkényKÖZ műhelyvezetője 
Időtartam: kb. 130 perc

PESTRE JÁRSZ A BOLDOGSÁG UTÁN –

VÁROSTÖRTÉNETI SÉTA

Ezen a rendhagyó városi sétán fizikailag alig hagyjuk el a színház terét, inkább a képzeletünk szárnyán barangolunk Erzsébetváros egykori és jelenkori helyszínein – az öröm és a szabadság nyomában. Szórakoztató anekdotákkal és interaktív játékokkal várjuk a felfedezőkedvű kalandorokat.   
  
Mesélők: Görbe Márk, művészettörténész, Gerő Erzsébet, erzsébetvárosi lakos és Neudold Juli, az ÖrkényKÖZ műhelyvezetője 

THÁLIA DIADALÚTJA –

19. SZÁZADI PESTI SZÍNHÁZTÖRTÉNETI SÉTA

Egészen különleges téma, melynek bemutatására kísérletet teszünk ezen a színházi anekdotákkal tarkított várostörténeti sétán. Azt vizsgáljuk, hogy hol álltak Pesten a 19. század legfontosabb színházai, hogyan fejlődött a magyar színjátszás, és ennek milyen állomásai voltak.
A séta során megtekintjük az egykori Rondella helyét, mely a pesti színjátszás első – igencsak sötét és huzatos – állomása volt, majd megismerjük a Pesti Városi Német Színházakat, melyek mindegyikének tragikus pusztulás jutott osztályrészéül. Szót ejtünk az ún. heccszínházakról is, melyek nem a magasabb kultúra szolgálatában álltak, hanem állatviadalok színhelyei voltak. Tiszteletünket tesszük az egykori Hacker Szálánál a mai Károly körút mellett, mely Dérinének és társainak adott lehetőséget darabjaik előadására. Sétánkat az Örkény Színháznál zárjuk, melynek kapcsán szó esik a régi magánszínházakról és egy képes vetített összefoglalóban a Nemzeti Színház(ak) viszontagságos történetét is felgöngyölítjük.
 A séta minőségét Görbe Márk neve fémjelzi, ő irányítja bolyongásunkat a 19. századi Pesten az egykori színfalak előtt és mögött.
 
Férőhely: 25 fő
Időtartam: 2 – 2 és fél óra
Találkozó: Vigadó tér közepe
Séta vége: ÖrkényKÖZ Műhely

A KÖZOKTATÁSRÓL

A KAPTÁRBAN

2022. 5. 22.

 

KÖZÖSSÉG

ALKOTÁS

2022. május 22. 

 

Az előadást az Örkeny István Színház KAPTÁR csoportja hozta létre.

Az utóbbi évek közéleti eseményei mindenki számára egyértelművé tették, hogy a közoktatást érintő problémákra sürgős megoldásokra van szükség.

De mik ezek a problémák és hogyan lehet rájuk válaszolni? Mi a vitaszínház?

“A színházi jelenetek által felvetett fontos társadalmi kérdéseket (pl. emberi jogok, migráció, függőség, másság, szexualitás, oktatás stb.) a résztvevők a moderátorok által – többnyire eldöntendő kérdésekkel – provokált vita keretében vitathatják meg egymással, a meghívott szakértőkkel és/vagy a témában érintett személyekkel.” (https://www.szinhazineveles.hu/tudastar/vitaszinhaz/)

Játsszák: Bárány Abigél Fazekas Ella Horváth Csilla Martin Daniella

Csoportvezetők: Milovits Hanna, Kabdebon Dominik

Top